Saint Saëns: Noël

Karácsonyi hangversenyt rendez a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola a Szent Gellért-templomban december 17-én 19 órakor. Elhangzik

Saint Saëns: Noël
című karácsonyi oratórium

Előadja a Weiner Vegyeskar és Tanári Zenekar.

Szólót énekel: Molnár Tímea, Hatházi Gabriella, Hacknauer Bettina, Alagi János, Pete Ádám.

Vezényel: Balassa Ildikó.

Belépés díjtalan

CAMILLE SAINT-SAËNS (1835-1921) Berlioz mellett a XIX. századi francia zene legjelentősebb képviselője. Számos egyházi műve között, miséje, requiemje és motettái mellett szerepel négy oratórium is, köztük a felvételünkön hallható Karácsonyi oratórium. Az ifjú zeneszerző (a darabot 15 és 25 éves kora között  írta) az Ó- és az Újtestamentum szövegét, valamint a mise bizonyos részeit felhasználva latin nyelven komponálta meg művét 5 énekes szólistára, kórusra, vonószenekarra, orgonára és hárfára. Bemutatója majd’ egy évtizeddel később, 1869 Karácsonya előtt volt a párizsi Madeleine-templomban, melyben Saint-Saëns orgonistaként működött 1856-tól 77-ig. A Durand kiadó még ugyanabban az esztendőben opus 12. szám alatt megjelentette a darabot Madame la Vicomtesse de Grandval-nak szóló ajánlással. Az “Oratorio de Noël” stílusa hűen követi a hagyományokat, Saint-Saëns fiatalkori oeuvre-jét a dallamvonalak eleganciája, a harmóniák nemessége és gazdagsága jellemzi, hangvétele olykor Mendelssohnt idézi. A zenekari és a kórusszólamok szerkesztése egyszerű és tisztán áttekinthető, a mű alaphangulata – a 6. tétel drámai tónusát kivéve – lírai.

Vélemény, hozzászólás?